1 Mayıs toplantısında güldüren öneri: Başbakan olun

DİSK tarafından düzenlenen, Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan ve Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun katılımıyla düzenlenen “Ulusal ve Uluslararası Yargı Kararları Çerçevesinde 1 Mayıs, Hukuk, Taksim” basın toplantısında Taksim’in 1 Mayıs’a açılması istendi.

Konuşmacıların Anayasa Mahkemesi kararları başta olmak üzere, hukuk açısından Taksim yasağını değerlendirdikleri ve kutlamaların engellenmeye devam edilemeyeceğini belirttikleri toplantının sonunda ise katılımcıları gülümseten anlar yaşandı. Basın mensupları ile soru-cevap bölümünde, Çerkezoğlu’nun uyarısına rağmen söz alan bir katılımcı DİSK Genel Başkanı’nın ‘başbakan olmasını’ istedi.

“Ben de emekli Atatürk Havalimanı’ndan emekli bir memurum” diyen katılımcı, “İnşallah parlamenter sisteme geçersek sizin başbakan olmanızı istiyorum” dedi. Katılımcı, konuşmacıların ve salonda bulunanları güldüren sözlerine, Çerkezoğlu’nun “basından soru alalım” uyarısına rağmen devam ederek, “Siz başbakan olsanız Taksim’i yasaklar mısınız?” diye sordu. “Tabii ki hayır” yanıtını veren Çerkezoğlu ise, 23 Nisan kutlamalarında İstanbul Valisi koltuğuna oturan öğrenci Derin Mina Koç’un Taksim’de 1 Mayıs’a izin verdiğini hatırlatarak, “En doğallığıyla söyledi. Bu yasakların kabul edilebilir yanı yok, herkesi hukuka çağırıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x